facebook pixel

Video Konferansında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

26.11.2021
Video Konferansında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Video konferansı teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Sizin de hayatınızın bir anında video konferansına katılmanız gerekebilir. Böyle bir durum oluştuğu zaman dikkat etmeniz görüşmelerin yazılı olmayan kurallarını bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Video konferansı sırasında her ne kadar arada ekranlar olsa bile yine de dikkat etmeniz gereken kurallar bulunmaktadır.

Video Konferansında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?

Video konferanslarının yapılmasında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Durum böyle olunca sizin de video konferansı sırasında yapmanız  gerekenlerle ilgili bilgi sahibi olmanız fayda sağlayacaktır. Video konferansı nerdeyse günlük iş hayatının bir rutini haline gelmiş durumdadır. Video konferansı eskiden genel olarak iş hayatında kullanılıyordu. Ancak şimdilerde aile, eğitim ve arkadaş toplantılarında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Video Konferansa Zamanında Katılın

Video konferansa katılacaksınız öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri bilmek isteyebilirsiniz. Katılacağınız video konferansına zamanında katılmaya çok dikkat etmelisiniz. Sözleştiğiniz zamandan önce bilgisayarınızı hazırlamak ve belirlediğiniz saatte konferansa katılmak için hazır olmanız çok önemlidir. Öncesinde kameranızı ve mikrofonunuzu test etmeyi de ihmal etmeyin.

Arka Planın Düzenli Olmasına Özen Gösterin

Video konferansa hazırlanırken kendinize ve giyiminize şüphesiz ki gerekli özeni gösteriyorsunuz. Ancak video konferans sırasında kameranın açısı arka planınızı da çekmektedir. Bu durumda arka planınız da sizinle ilgili bir izlenim oluşturulmasına katkı sağlar. Konferansa katılacağınız ortama ve arka planınıza da özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Konuşmadığınız Zaman Mikrofonu Kapatın

Video konferansta bulunan birçok katılımcı olabilir. Böyle durumlarda konuşmadan önce mikrofonunuzu açmanız ve sonrasında kapatmanız daha iyi olacaktır. Mikrofon açık olduğunda çevreden gelen sesler veya cızırtılar diğer katılımcıları rahatsız edebilir. Böyle sorunları engellemek için konuşurken mikrofonu açmanız yeterli olur.

Konferans Sırasında Hareketlerinize Özen Gösterin

Konuşma sırası sizde olduğunda ileri geri sallanmak hoş görünmeyecektir. Aynı zamanda konuşurken kameraya bakmanız daha doğru olacaktır. Konuşmacının başka yerlere bakarak bir şeyler anlatması istenilen bir durum değildir. Siz de kamerayı kendiniz için en doğru açıyı seçerek bir yere sabitlemelisiniz. Sonrasında ise konuşurken kameraya bakarak konuşmalısınız. Bu şekilde verimli bir video konferans gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İş İlanları

Paylaş

Son Yazılar