facebook pixel

Proaktif Olmak Ne Demek ? İş Hayatında Proaktif Olmak Ne Fayda Sağlar?

10.01.2022
Proaktif Olmak Ne Demek ? İş Hayatında Proaktif Olmak Ne Fayda Sağlar?

İnsanlara baktığımızda her birinin farklı karakter özellikleri olduğu görülmektedir. Bu özelliklere göre insanları çözmek son derece kolaydır. Bunun yanında bir insanın olaylar karşısındaki tutumu o kişi hakkında önemli detaylar öğrenmeye yardımcı olur. Bu konuyla alakalı bir terimde bulunmaktadır. Bu terim proaktif kelimesi olarak bilinmektedir. Farklı bir kelime gibi görünse de birçok insanın kendi hayatında proaktif olduğu görülmektedir.

Proaktif Olmak Ne Demek?

Proaktif, herhangi bir durum karşısında insiyatif alarak müdahale etmek anlamına gelir. Yani bir şey olduğu zaman proaktif olan kişi konudan anlasa da anlamasa da müdahale eder. Bunun sonucu olumlu veya olumsuz yönde olabilir. Buradan anlaşılacağı üzere proaktif olan kişiler yaşanan durumların sonucunu düşünmeden mücadele eden kişilerdir.

Pro'nun anlamı önde giden olarak tanımlanmaktadır. Active ise aktif olmayı ifade eder. Bu ikisinin birleşiminden ise proaktif oluşmaktadır. Proaktif yetkinliğine olan insanlar olayların kendi kendine gelişmesine müsaade etmezler. Herhangi bir olay karşısında bir an önce aksiyona geçtikleri dikkat çekmektedir.

İş Hayatında Proaktif Olmak Nedir?

İnsanların en çok zaman geçirdikleri yerlerin başında iş yerlerinin geldiği bilinmektedir. Özellikle proaktif olan insanlar iş hayatında daha çok sevilen kişiler olmayı başarmaktadırlar. Çünkü gerektiği durumlarda insiyatif alabilen kişiler iş yerinde daha yararlı olabilirler.

Hangi iş sektörü olursa olsun proaktif davranmak mümkündür. Bu tarz insanlara, yaşanan durumun karşısında banane demek yerine müdahale etmek daha doğru gelebilir. Yapılan müdahalenin nasıl sonuçlanacağı ise düşünülmez.

İş Hayatında Proaktif Olmanın Faydaları

Proaktif olmak iş hayatında birçok faydayı sağlamaya yardımcı olmaktadır. İnsanlar proaktif olarak iş hayatında daha mutlu olabilirler. Bunun nedeni ise herhangi bir durum karşısında müdahale etmemenin pişmanlığını yaşamamak olarak görülmektedir.

Proaktif olmanın iş hayatındaki faydaları;

  • İş yerinde sevilen bir kişi olmaya yardımcı olur.
  • İnsanlar size karşı birçok konuda güvenir.
  • Proaktif kişiler inisiyatif aldıkları için lider olma şansları daha çoktur.

İnsiyatif alarak karşılaşılan durumlara müdahalede bulunanlar ani karar veren kişilerdir. Yani proaktif olmak daha çok ani kararlar verebilen kişilerde görülmektedir. Verilen bu kararlar ile iş hayatında istenmeyecek durumların önüne geçilebilir.

İş hayatınızda başarıya ulaşmak için aradığınız işe kolayca ulaşın

3adimdais.com üzerinden hemen profilinizi oluşturarak başvuru yapabilir, hayalinizdeki işe ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İş İlanları

Paylaş

Son Yazılar