facebook pixel

Her Şirketin Kolayca Uygulayabileceği Takdir Fikirleri

30.12.2021
Her Şirketin Kolayca Uygulayabileceği Takdir Fikirleri

Her Şirketin Kolayca Uygulayabileceği Takdir Fikirleri - Çalışan Bağlılığı İçin Neler Yapılabilir?

Çalışanlara teşekkür kültürü yaratmak büyük ve küçük her şirkette olması gereken, çalışanların işine ve şirkete bağlılığında büyük etkileri olan bir sistemdir. Bu nedenle büyük şirketler çalışanı takdiri edebilmek için çeşitli sistemler kuruyor. Ama çalışan sayısı az olan ya da çalışanı takdir etmek için bütçe ayıramayan şirketler için etkili ve basit bazı çalışan takdiri yöntemlerini sizler için listeledik.

Her Şirketin Kolayca Uygulayabileceği Takdir Fikirleri?

Şirketlerin kolayca uygulayabileceği birkaç öneriyi sizler için derledik.

  • Çalışanlarınızı Sosyal medya üzerinden takdir edebilirsiniz. Facebook, Instagram, LinkedIn gibi çeşitli sosyal medya platformlarında çalışanlarınızın başarısını kutlamanız hem onları onore eder hem de işveren markasına pozitif bir katkı sunar.
  • Post-itlerle küçük ve samimi mesajlar bırakın. Çünkü sabah masasında yöneticisi tarafından elle yazılmış olan küçük ve samimi bir teşekkür mesajı görmek herkesi mutlu gider.
  • Çalışanlarınızla birlikte zaman zaman öğlen yemeği yiyebilirsiniz.
  • Takdir ettiğiniz çalışanları sırası ile şirketin yüzü ilan edebilirsiniz.
  • Sürpriz hediye ile çalışanlarınızı zaman zaman şaşırtmanız gerekir. Herkesin isteyip de uzun zamandır alamadığı küçük ya da büyük pek çok şey vardır. Bunlardan birini hediye alarak çalışanınızı mutlu edebilirsiniz.

Çalışan Bağlılığı İçin Neler Yapılabilir?

Çalışan bağlılığının devamını sağlayabilmek için verdiği emekleri takdir etmek ve motivasyonunu yükseltecek konuşmalar yapmanız gerekir. Çalışanlarınızın işe bağlılığını arttırabilmek için öncelikle işe iyi yöneticiler seçmekle başlamalısınız. Güçlü ve motivasyonu yüksek olan yöneticileri işe almanız gerekir. Çalışan bağlılığı seviyelerinde yaşanan farklılıkların en az %70’inden yöneticiler sorumlu olur.

Çalışanların Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

Çalışanlarla gerçekçi ve uyumlu hedefler belirlemeniz gerekir. Çalışanlar hedef belirlemeye kişisel olarak katılım gösterdiklerinde hem kendilerinin hem de ekipleri ve şirketlerinin bu hedeflere daha kolay ulaşmasını kişisel bir sorumluluk olarak görür. Şeffaf davranmanız gerekir. Çalışanlar, yöneticilerinin dürüst, açık ve güven duyan kişiler olduğunu hissettiği zaman, çalışan mutluluğunda yüzde 94 oranında bir artış görülür.

Hatta yakın zamanda yapılan bir ankete göre, çalışanların %48’i şeffaf liderliğin çok önemli olduğunu düşündüğü ortaya çıkmıştır. Bu da şeffaflığın daha fazla işbirliğine dayalı olan bir ekip atmosferi yarattığı gerçeğini de doğruluyor.

İş hayatınızda başarıya ulaşmak için aradığınız işe kolayca ulaşın

3adimdais.com üzerinden hemen profilinizi oluşturarak başvuru yapabilir, hayalinizdeki işe ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İş İlanları

Paylaş

Son Yazılar